MENU

Poprvé na jógu

Skočte si do rezervačního systému a zaregistrujte se.

Vyberte si lekci dle Vašeho gusta a už jenom ...

Choďte včas 

Svůj denní pogram si dopředu naplánujte, abyste měli dostatek času se na lekci v klidu dostavit. Včasným příchodem vyjadřujete respekt ke svému učiteli, k ostatním i sami k sobě. V případě, že se náhodou opozdíte, vstupujte do sálu tiše, abyste nerušili při úvodní relaxaci.

1.

Dodržujte základní hygienu 

Pokud máte čas, dejte si před lekcí sprchu nebo minimálně omyjte chodila. Ve studiu jsou k dispozici podložky a pokud někdo nedbá těchto základních hygienických návyků, poškozuje tak ostatní. Není vhodné se před lekcí nějak výrazně vonět. Ne všem musí váš parfém vonět, někdo na něj může být dokonce alergický. Jóga je zaměřená na dech a dechová cvičení a výrazné vůně mohou rušit.

 

3.

Nechtějte po učiteli, aby byl lékařem, psychologem 

Učitel Vám pomůže s jednotlivými pozicemi, vybere pro Vás vhodný druh jógy, pomůže s dechovými cvičeními, ale neočekávejte od něho více schopností než má.

 

5.

Nerušte ostatní

Vypněte zvuk Vašeho mobilního telefonu, netelefonujte, nepište zprávy, emaily během lekce. Nebavte se se spolucvičícími. Jóga je relaxace a každý přichází a očekává na lekci klid, ticho a pohodu. Nežvýkejte, zdržte se hlasitého komentování.

7.

Pokud nemusíte, neodcházejte před šavásanou

Ochudíte se tak o třešinku na jógovém dortu, nehledě o rušení ostatních. V pozici mrtvoly, neboli šavásany krásně doznívají předchozí pozice, tzv. se dopékají a dokončuje se účinek na Vaše tělo.

 

9.

Udržujte pořádek a čistotu ve studiu a dbejte pokynů učitele k chodu studia 

11.

Noste vhodné oblečení 

Není třeba mít značkové oblečení určené speciálně na jógu, stačí pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře a volně. Jen myslete na to, že při lekci budete několikrát v předklonu, tak se vyplatí mít spíš oblečení lehce přiléhající na tělo, aby se Vám při cvičení nesunulo do obličeje. Jóga se cvičí naboso, maximálně v ponožkách, pokud jste zimomřiví.

 

2.

Komunikujte se svým učitelem 

Pokud máte nějaká zdravotní omezení, či jste prodělali před nedávnem operaci informujte svého učitele před začátkem lekce. V případě těhotenství vybírejte lekce určené speciálně pro těhotné. V případě, že těhotná navštíví lekci jinou, než pro ni určenou, veškeré riziko nese sama. Při cvičení dbejte doporučení učitele.

 

4.

Naslouchejte svému tělu

Berte své tělo jako přítele, partnera, kamaráda a s tím k němu taky přistupujte. Naslouchejte mu, opatrujte ho a nenuťe ho dělat věci, které evidentně nechce. A vězte, že tělo vždycky dává signál, co je pro něj vhodné a co ne. Není třeba si na lekci dokazovat, co všechno zvládnu. Není třeba soutěžit s ostatními a ani sami se sebou. Jóga nás učí respektu ke každému momentu života, ke každé situaci, respektu sami k sobě a k ostatním. Je možné a dokonce hodně pravděpodobné, že pozici, kterou jste zvládli včera, dnes děláte s obtížemi nebo nejde vůbec. Přijměte tento stav. Cvičte vždy do pocitu příjemného napětí ve svalech, uvolnění v dechu i mysli. Nikdy nechoďte za bolestí. Bolest je varování, že tudy ne. Respektujte ho!

 

6.

Váš prostor na cvičení, to je Vaše podložka 

Pokud máte vlastní podložku, noste ji s sebou. Pokud jste na lekci poprvé, s jógou začínáte, ve studiu jsou podložky k zapůjčení. O rozložení podložek v sále rozhoduje učitel. Proto, pokud přijdete do sálu a podložky budou již rozloženy, nehýbejte s nimi. Jsou nastaveny tak, aby se na lekci dostal maximální počet cvičících. Není třeba většího prostoru ke cvičení, než je prostor vymezený Vaší podložkou. Když upažíte a nemáte okolo sebe prostor, není to žádný problém, pokud si ho nevytvoříte vy sami. Stejná pozice se dá provést předpažením a efekt bude stejný.

 

8.